הוסיפו תגובה לתרומות וסיוע  הצטרפו אלינו  הדליקו נר לזכרו 

עוז זֶה שְּׁמִי לְעֹלָם וְזֶה זִכְרִי לְדֹר דֹּר גיבור


קרב הגבורה

הרכב "צוות עוז"

מפקד הצוות-סמ"ר עוז צמח ז"ל, (20) מרעות (לבקשת הוריו לא הועלה בדרגה לאחר נפילתו)

טען קשר- סמ"ר הרן לב ז"ל, (20) מקיבוץ מעיין ברוך

תותחן-סמל ינון ניסן ז"ל, (19) ממעלה אדומים

נהג-סמ"ר דן ברוייר ז"ל, (19) ממושב בית הילל  (סיים קורס מפקדי טנקים)

צוות 3ב' מפלוגת גולן היה צוות טנק מרכבה סימן 3 משופר, ששירת בפלוגת גולן במסגרת שרות חובה בצה"ל.
הצוות השתתף במלחמה באזור בינת ג'בל בלבנון במסגרת אוגדה 91.

 עוז צמח       סמל הרן לב (20)      סמל דן ברויר (19)   סמל ינון ניסן (19)

  סמ"ר עוז צמח (20)           סמ"ר הרן לב (20)         סמ"ר דן ברוייר (19)       סמל ינון ניסן (19)מהלך הקרב

משימת הגדוד הייתה לחבור ולחפות על הכוחות שהונחתו במסוקים במוצאי שבת 12 אוגוסט 2006 בעורף האויב באזור 'שקיף א-נימל'. הגדוד שהיה מאורגן בהגנה ב'מגנן' בפאתים הצפוניים של בינת ג'בל, החל בתנועה באור יום, תוך שהוא נע חשוף ולא מוגן, בציר הררי קשה לתנועה שנשלט ע"י האויב באש ובתצפית מ'שמורות טבע' מכיוון הכפר קונין. התנועה הייתה ללא אבטחת אגפים , ללא חיפוי ארטילרי ואווירי וללא מיסוך עשן.  פלוגת אלון הובילה, אחריה נע המג"ד. את הכוח סגרה פלוגת גולן. פלוגת אלון החלה לצלוח את הציר הקשה והנשלט ע"י האויב שהחל לזנב בכוחות מאחור שלא יכלו להגיב למכת האש ולמזלם הצליחו לנתק מגע תוך היחלצות לפנים. פלוגת גולן המשיכה בתנועה תוך התעלמות מהסיטואציה אליה נקלע הגדוד ופלוגת אלון.

במהלך תנועת הכוח ירה האויב טילים בהיקף עצום לעבר הפלוגה. המ"פ שהופתע מעצמת אש האויב נתן פקודת 'היחלצות לפנים'. תוך כדי ביצוע הפקודה התקבל דיווח שטנק 3א נפגע ומפקד הצוות נפצע ולא מתפקד. המ"פ נתן פקודה היחלצות לאחור. תוך כדי בצוע הפקודה, נפל טנק המ"פ לתעלה בשיפוע צד. הטנק נתקע, לא הצליח לנוע ואף חסם את הציר. מ"מ 3 שהיה בקרבת מקום קיבל פקודה מהמ"פ לסייע בחילוצו. המ"מ ניסה לחלץ ללא הצלחה את טנק המ"פ. המג"ד שהיה בקרבת מקום, ניסה אף הוא לחלץ את טנק המ"פ אך לשווא. כל זאת בזמן שהאויב ממשיך לפגוע בטנקים שהיו על הציר, בירי ללא הפסקה. טנק המ"פ שהיה תקוע על הציר, חסם אותו ולא אפשר תנועה קדימה ו/או אחורה.

המג"ד המ"פ והמ"מ היו עסוקים בחילוץ טנק המ"פ כדי לבצע חילוץ לאזור מוגן. צוות 3א' היה בשטח, כשמפקדו פצוע ומערכת החשמל והירי של הטנק שנפגע , יצאו מכלל שימוש ואף אחד לא עושה דבר להצלתו. הטען-קשר שלקח את פיקוד על הטנק הפגוע התקשה לחלצו לאחור. סמ"ר עוז צמח מפקד צוות טנק 3ב' , קיבל פקודת היחלצות לאחור, שמשמעותה נסיגה, הבחין במתרחש ולקח פיקוד על האירוע תוך גילוי יוזמה, רוח לחימה , אומץ לב מנהיגות אחריות ורעות והחליט לבצע קרב חילוץ והצלה לחילוץ ולהצלת צוות 3א' .

הציר ההררי שהיה צר מאוד, לא אפשר תנועה ומעבר של כוחות במקביל. 'צוות – עוז' - 3ב, התחיל בחילוץ לאחור, תוך שהוא מבצע קרב חילוץ והצלה לצוות 3א'. 'צוות עוז' תפס עמדה מוגנת בצלע ההר שאפשרה לטנק צוות 3א לנוע על הציר. 'צוות עוז' פתח באש לעבר האיום וחפה על החילוץ תוך שהוא משתמש בכל הנשק והתחמושת שעמדו לרשותו: פגזים, מקלעים ועשן. כל זאת תוך רתוק האויב ופגיעה במקורות הירי. סמ"ר עוז צמח ז"ל כוון את צוות 3א' לאזור המוגן, צוות 3א' חולף סמוך לצוות 3ב' בשלב זה הטנק של צוות 3א' היה בקו האש של צוות 3ב' עובדה שחייבה את צוות 3ב' להפסיק את הירי לזמן קצר, סמ"ר עוז צמח ניצל את הקרבה הפיזית של צוות 3א' והנחה אותו בע"פ מה עליו לעשות כדי להמשיך ולנוע לאזור המוגן. שלב זה לקח מספר שניות. המפקד המחליף של צוות 3א הבין את ההנחיות, והמשיך בתנועה, כשעוז ממשיך לחפות על תנועתו ולהנחות אותו לאזור המוגן, כל זאת באור יום תחת אש מאסיבית של האויב. 'צוות עוז' ביצע קרב קשה ואמיץ ברמת סיכון מאוד גבוהה לחילוץ צוות 3א שהגיע בשלום לאזור המוגן ל'מגנן'. מפקד צוות 3ב' סמ"ר עוז צמח דיווח:

'קודקוד כאן 3ב' סוגר בתנועה סוף', שמשמעותו , סיימתי את קרב החילוץ וההצלה ואני בדרך למגנן. מאז לא נשמע קולו יותר!

כוח חילוץ בפיקוד סמ"פ גולן ועוד דחפור די-9 יוצאים מה'מגנן' כדי לחלץ את המ"פ התקוע, תוך שהם חולפים סמוך לטנק של צוות 3ב' ולא מבחינים בו. מפעיל הדחפור עולה בקשר ומדווח שהוא מזהה טנק עולה באש ותחמושת מתפוצצת. כשהוא נשאל מה הוא מזהה הוא מדווח שהוא מזהה טנק בוער בצד הדרך, רק אז מחליטים לבצע בדיקת קשר עם הכוחות. צוות 3ב לא ענה.

הסמ"פ מבצע סריקה ואז ומגלה את הגרוע מכל צוות 3ב נפגע.

'צוות עוז' לא זכה לסיוע במהלך קרב החילוץ וההצלה ולא לאחריו.

'צוות עוז' נלחם בגבורה ללא חת תוך שהוא לוקח אחריות ללא קבלת פקודה, להשגת מטרה נעלה של הצלת חיים. קרב החילוץ וההצלה של 'צוות עוז' בוצע מתוך נחישות, אחווה ורעות.

מפקד הצוות סמ"ר עוז צמח ז"ל, הטען קשר סמ"ר הרן לב ז"ל, התותחן סמל ינון ניסן ז"ל והנהג סמ"ר דן ברוייר ז"ל, פעלו כצוות מקצועי מיומן וממושמע , באומץ רב ובנחישות תוך שיתוף פעולה ברמה מאוד גבוהה עם כל לוחמי הצוות בכלל ועם מפקד הצוות בפרט, וכראייה לכך הצוות לא נפגע במהלך כל קרב החילוץ וההצלה.

על אומץ ליבם, מקצועיותם ומסירותם, על עצם ההחלטה על ביצוע הקרב ועל ביצועו בפועל, על העוז, הגבורה, המסירות והדבקות במטרה הנעלה כשלקחו אחריות, על הצלת צוות 3א' למרות שקיבלו פקודה לסגת לאחור. אחריות, שמעצם לקיחתה גבתה את המחיר היקר מכל, את חייהם, והם רק בני 19 ו-20 בלבד, קיבל 'צוות עוז' צל"ש אלוף פיקוד צפון.

נכתב על ידי אלישבע וחיים צמח - הוריו של עוז זכרונו לברכה

 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

מבקרים:
Azimuth2go-Site2goal קידום עסקים באינטרנט  בניית אתר אינטרנט | עיצוב לאינטרנטקידום אתרי אינטרנט